Aby výber farby nebol dilemou, ale potešením

« späť
Blog » Aby výber farby nebol dilemou, ale potešením

Doba, kedy steny vďaka „žiariacemu“ vápnu svietili až na Mars, je dávno preč. Keďže každá farba má veľký vplyv na psychiku, dnes je v móde si výber farby dôkladne premyslieť. S výberom z bohatej palety farebných odtieňov sa tak často vynárajú dlhočizné dilemy, ktorá farba sa bude/nebude hodiť. Riešením môže byť tento článok.

Aby výber farby nebol dilemou, ale potešením – ilustračný obrázok

Farby a ich sila

Správna voľba farieb môže zásadne ovplyvniť nielen celkový vzhľad a štýl, ale aj vašu každodennú náladu. Farby majú až podivuhodný vplyv na to, ako sa v danom prostredí budete cítiť. Ich voľbu je teda potrebné dôkladne premyslieť. Dávno neplatí, že v spálni sa len spí a v kuchyni varí. Farby by ste mali voliť nielen podľa toho, ako môžu premeniť vzhľad stien, ale aj podľa funkcie, čo má miestnosť spĺňať a podľa farebných kombinácií miestností či nábytku. Nie každý farebný odtieň sa totiž hodí do všetkých typov miestností. A pozor. Farby nie sú dôležité len v interiéri. Na fasádu domov sa taktiež dívate dennodenne, že? Preto si ten pohľad treba značne spríjemniť.

Červená, modrá a žltá

Toto sú základné farby, ktorých zmiešaním vzniknú všetky ostatné farebné odtiene. S tým súvisí aj rozčlenenie na niekoľko typov podľa hlavných kritérií, ako teplota, sýtosť a svetlosť. Zaradiť jednotlivý odtieň medzi farby teplé, alebo naopak studené, však nie je celkom jednoznačné.

Čo sa týka interiéru, tak trendom poslednej doby sú sýtejšie farby, pričom ľudia si čoraz častejšie nechávajú maľovať dve steny v miestnosti ostrejšími farbami. Pri týchto odtieňoch však treba mať na pamäti, že príliš sýte farby môžu pôsobiť na človeka rušivo. Najmä v tom prípade, keď v miestnostiach trávite veľa času.

Iné je to už pri vonkajšej fasáde domu. Tu je vhodné vyhnúť sa zafarbeniu celej fasády v jednej sýtej farbe, napríklad kanárikovožltej. V posledných rokoch sa osvedčilo skôr jemné ladenie tón v tóne ako silné farebné kontrasty.

Ako vyberať?

Inšpirujte sa všade okolo! Keď pôjdete okolo niečoho, čo sa vám páči hlavne farbou, odfoťte to. Mobil má už predsa každý. Vidíte pekný odtieň na nejakej etikete či reklame? Tak si to schovajte. Oveľa jednoduchšie je potom v predajni farieb vytiahnuť konkrétnu vzorku. Aj dizajnéri predsa pracujú so vzorkami, keď skladajú izby, preto sa nespoliehajte len na svoju pamäť.

V trafikách je okrem toho celá rada časopisov, ktoré sa priamo alebo v špecializovaných rubrikách venujú bývaniu a trendom. Sú plné inšpiratívnych fotografií, ktoré vám pomôžu ujasniť si, čo je vám blízke a čo nie. Zdrojom vašej dizajnérskej fantázie môžu byť tiež rôzne blogy, sociálne siete ako Instagram alebo tiež Pinterest, kde je množstvo reálnych inšpirácií.

Mimochodom, pri výbere farby fasády si treba uvedomiť, že na malom kúsku pôsobí farba obyčajne svetlejšie, ako keď sa nanesie na veľkú plochu, preto vám radíme vyberať o kúsok menej sýty odtieň. Najlepšie je pozrieť si naživo budovu natretú konkrétnou farbou, o ktorú máte záujem, lebo farba v skutočnosti pôsobí inak ako vo vzorkovnici.

Tikkurila alias Fínska precíznosť

Zber inšpirácie, ktorý spomíname vyššie, síce zaberie pomerne dlhší čas, no ten sa vám mnohonásobne vráti. Ak si totiž nie ste istí svojimi preferenciami hneď na začiatku, je to skvelý spôsob, ako spoznať vlastnú dušu a sympatie voči farbám či vzorom.

Ak si aj napriek mnohým inšpiráciám s výberom farby neviete rady, profesionálna spoločnosť vo svete farieb a náterov Dejmark vám to v spolupráci s týmto poradcom značne uľahčí. Stačí zvoliť, aký povrch budete maľovať. Napríklad steny a stropy v obývačke, alebo drevo. Na záhrade kov či tiež fasádu vášho domu.

Spoločnosť Dejmark nespomíname len tak náhodou. Začiatkom nového roka sme totiž rozšírili spoluprácu inštaláciou tónovacieho stroja pre priemyselné farby Tikkurila. Ak by ste náhodou nevedeli, fínsky výrobca Tikkurila je známy svojou vedúcou pozíciou v oblasti farieb a tónovania. Spomínané priemyselné farby sú určené pre strojársky priemysel, údržbové nátery a špeciálne použitie. Vyznačujú sa vlastnosťami vhodnými pre profesionálne použitie ako sú aplikačné vlastnosti, dlhá životnosť náterových systémov a rýchle schnutie.

Exkluzívne farby Tikkurila sú okamžite dostupné na predajni Slosmatu v 15 000 odtieňoch už od minimálnych množstiev. Stačí si tak už len vybrať, ktorý odtieň bude práve vám neustále podnecovať úsmev na tvári, a teda celkovú náladu.

Zdroj: dejmark.sk, mojdom.zoznam.sk, lidovky.cz, rakweiss.cz, living.iprima.cz


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191640
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie