Chcete konečne stavať? Dá sa to aj v mraze!

« späť
Blog » Chcete konečne stavať? Dá sa to aj v mraze!

Iste ste aj vy túžili po poriadnej zime hlavne počas sviatkov, no nedočkali ste sa. Teraz, pri očakávaní Veľkej noci, už jarné počasie nezadržateľne klope na dvere. Ruky vás poriadne svrbia, radi by ste sa konečne pustili do rozostavaného domu, že? Množstvo činností sa však dá robiť, aj keď je vonku ešte pod nulou.

Chcete konečne stavať? Dá sa to aj v mraze! – ilustračný obrázok

Murári v zime už nemusia štrikovať svetre

V dobách minulých sa od novembra do marca murári vracali zo stavieb domov a venovali sa predovšetkým hospodárstvu, pretože každému bolo jasné, že mráz a malta sa jednoducho nemajú v láske. Čerstvé murárske dielo sa okrem toho muselo zložito či nákladne zakrývať a chrániť tak pred mrazom. To všetko veľmi dlho trvalo a výsledok bol aj tak rozpačitý. Nové murovacie materiály v kombinácii s kvalitnou chémiou si však aj v tomto rizikovom období dokážu efektne poradiť a hlavne, nesklamať vás. Samozrejme, má to svoje pravidlá.

Betónovať môžete až do –10 °C!

Moderné technológie v dnešnej dobe umožňujú práce, ktoré boli v minulosti nemysliteľné. Dnes už nie je problém v maximálnej miere vylúčiť mokré procesy, a teda sa dá pokračovať v stavbe aj počas zimných mesiacov a pri nižších teplotách. Aby sa vám počasie v konečnom dôsledku nevypomstilo v podobe trhlín či popraskaných omietok, mali by ste vonku pracovať do teploty maximálne –5 °C.

Existujú technologické postupy, ktoré povoľujú betonáž aj do teploty –7 °C a na zvislé konštrukcie dokonca do –10 °C. V týchto prípadoch sa ale používajú odporové drôty, pomocou ktorých sa konštrukcia ohrieva. Samotné betónovanie v zime však závisí nielen od spôsobu ohrievania, ale aj od kvality a teploty betónu, ktorú treba tiež merať. Do betónov sa pridávajú zmesi proti zamŕzaniu aj na urýchlenie tuhnutia a chemických procesov. Je vhodné použiť takzvaný plastifikátor betónu, ktorý znižuje obsah vody (až o 15 %), má využitie pre zvyšovanie počiatočnej i konečnej pevnosti, hutnosti a hydroizolačných vlastností betónu. Ale pozor! Samotné betónovanie v zime nezávisí len od spôsobu ohrievania či použitia chémie, ale aj od samotnej kvality betónu.

S týmto materiálom do každého počasia

Aj technológia murovania za posledné roky neskutočne pokročila, preto je dnes murovanie počas zimy pomerne bežné. Tu ale platí pravidlo, že ak je teplota nad nulou, murovanie je bezproblémové. Pokiaľ sa teploty pohybujú okolo nuly, pridáva sa obvykle do stavebného lepidla špeciálna zmes, ktorá pomáha chemickým procesom.

Extrémom je už ale murovanie cez sneženie, čo sa neodporúča. V prípade, ak prídete na stavbu a ráno je mráz, je lepšie povrch, kde sa budú klásť tehly alebo kvádre ohriať, najlepšie plynovým horákom, ktorý sa používa na natavenie izolačných pásov. Pre zimu sa ale hodí tzv. murovanie na penu, čo je spôsob, ktorý sa uplatňuje napríklad pri kvalitných tehlách Heluz. Dôležité okrem toho je, či murujete Ytong, Porfix, alebo klasickú tehlu.

Ytongom ešte chvíľu ostaneme. Súčasne totiž vyniká nízkou objemovou hmotnosťou, pričom zásadný je aj nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti. No a čo sa týka mrazu, tak pred pár rokmi prebehol test mrazuvzdornosti tohto pórobetónu. Výsledky jasne ukázali, že Ytong si zachováva potrebné mechanické vlastnosti aj vtedy, ak je po celú zimu vystavený dažďu, snehu a mrazom. Je úplne jedno, či je to v rozostavanej hrubej stavbe, alebo v provizórnom staveniskovom skladisku.

Aby stavenisko zimu milovalo

Pri klasickom murovaní, kedy sa nemusíte ponáhľať, zimná prestávka v žiadnom prípade nezaškodí. Ba práve naopak! Veľa laikov vie, že najlepšie je hrubú stavbu nechať „vymrznúť“. Táto stará poučka platí aj v dobe moderných materiálov. Ak nechcete, aby sa na stavbe pri dokončení a na začiatku užívania tvorili trhlinky, mala by mať dostatok času na vyschnutie, dotvarovanie materiálov a dosadnutie všetkých konštrukcií. Pri schnutí v zime ide o to, že aj keď relatívna vlhkosť vzduchu je napríklad 70 %, jeho absolútna vlhkosť (reálny obsah vody) je veľmi nízka. Takto dokáže zimný vzduch účinne vytiahnuť vodu zo stavby, ktorá tak preschne, teda „vymrzne“. Tá okrem toho počas zimy poriadne „sadne“ do terénu. Svoju prácu teda toľko nekoná mráz, ako skôr čas.

Slosmat mráz nepozná!

Je len na vás, či sa rozhodnete počkať so stavbou rodinného domu, alebo to musíte za každú cenu stihnúť čo najskôr. Do toho nás, samozrejme, nič nie je. Starostlivo ale musíte zvážiť riziká, ktoré na vás číhajú pri stavbe v mrazoch a či tento proces nakoniec nezapríčiní neskoršiu investíciu do rekonštrukčných prác vášho rodinného domu. No a od toho tu už my sme! V Slosmate vám pomôžeme a poradíme s výberom takých materiálov, ktorým je jedno, či je vonku pekelná horúčava, alebo treskúci mráz.

Zdroj: domztehly.sk, mojdom.zoznam.sk, azbyvanie.sk, istavebnictvo.sk, bydleni.idnes.cz


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191638
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie