Doprajte svojmu životu svetlo aj vzduch, doprajte si strešné okno Velux

« späť
Blog » Doprajte svojmu životu svetlo aj vzduch, doprajte si strešné okno Velux

Strešné okná nepatria len k najdôležitejším stavebným prvkom podkrovia. Plnia omnoho významnejšiu funkciu. Ich vlastnosti totiž rozhodujú o celkovej kvalite vzduchu, zdravia, života. Výber takýchto okien však nie je vôbec jednoduchý. Ako zvoliť ideálne riešenie, vám predostrieme v tomto článku.

Doprajte svojmu životu svetlo aj vzduch, doprajte si strešné okno Velux – obrázok

Aj malé veci toho dokážu veľa

Základnou funkciou strešného okna je predovšetkým presvetliť a prevetrať interiér. Na tieto funkcie nadväzujú omnoho hlbšie a zároveň veľmi dôležité faktory pre kvalitný a zdravý život. Dnes to teda nebude len o odporúčaniach, ale aj o miernom kázaní. Máme na to ale vôbec právo? Verte, že keď sa jedná o zdravie, má právo kázať hocikto.

V interiéri dnes trávime okolo 90 % svojho času. Uzavretá miestnosť výrazným spôsobom ovplyvňuje sústredenie, psychickú pohodu i fyzický výkon. Čísla nás v tomto nepustia. Dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu zlepšuje schopnosť detí sústrediť sa až o 15 %. Prvých 20 minút intenzívneho ranného svetla okrem toho pomáha omnoho rýchlejšie naštartovať biologické hodiny tela. V neposlednom rade prísunom čerstvého vzduchu zabránite rozvoju astmy a alergií. A vy už teraz viete, čo treba mať vo svojej streche zabudované. Áno, strešné okno. Viac už ale v tomto poučnom videu.

Svetlo? Výhľad? Je to na vás!

Pri výbere strešného okna hrajú úlohu hlavne tieto pravidlá. Zamyslite sa nad tým, ako chcete strešné okno užívať. K výhľadu, vetraniu či výstupu na strechu? Ďalej si je potrebné ujasniť, ako vysoko nad podlahou bude okno umiestnené, či bude okno v obytnej dennej miestnosti či trebárs nad schodiskom, na chodbe a, samozrejme, akú vysokú investíciu do strešných okien plánujete. Pamätajte, že na strešné okná sú kladené oveľa vyššie nároky než na okná bežné. Treba sa zamerať na dostatočnú izoláciu rámu okna, na kvalitu materiálu, typu zasklenia a aj na praktickosť ovládania.

Nepísané pravidlo hovorí, že čím väčšie okno, tým lepšie. Ale pozor! Nejde len o samotnú veľkosť. Pre optimálne presvetlenie miestnosti by plocha okien mala dosahovať aspoň 10 % plochy podlahy. Jedno veľké okno ponúkne zaujímavejší výhľad, viac menších okien zas presvetlí miestnosť rovnomernejšie. Nižšie umiestnené strešné okno vám zaistí výhľad, naopak to vyššie nad hlavou lepšie presvetlí miestnosť. Taktiež záleží na sklone strechy. Čím je plochejšia, tým dlhšie strešné okno je potrebné k ideálnemu výhľadu. Okrem toho myslite na umiestnenie kľučky, ktoré je dôležité pre jednoduché ovládanie.

Existujú okná kývne, okná s výsuvno-kývnym a výklopno-kývnym otváraním. Pri oknách s bežným kývnym otváraním zasahuje krídlo okna do interiéru a môže zabraňovať nerušenému výhľadu aj vášmu pohybu v interiéri. Ak máte strechu s nízkym sklonom okolo 30–55 °, vyberte si výklopno-kývne strešné okno s horným závesom, pretože je ľahko umiestniteľné do nižších polôh a jeho krídlo nebude nijako brániť ani výhľadu do okolia, ani pohybu v podkroví. Toto je však len odporúčanie, ktorým sa nemusíte riadiť, no nemali by ste ho ani brať na ľahkú váhu.

Velux. Viac energie, viac pohody

Strešné okná sú na rozdiel od napríklad takých automobilov, ktoré vnímame oveľa intenzívnejšie, pomerne fádne. Pri autách sú jednotlivé typy pre nás iné, hlavným rozdielom nie je len farba, ale aj značka výrobcu, ktorá už so sebou nesie naučené znaky kvalitatívnej úrovne. Okná sú na prvý pohľad rovnaké a bez podrobnejšieho skúmania rozdiel neuvidíte. Väčšinou majú oplechovanie v akomsi čiernošedom prevedení, medzi ktorým je presklená plocha a to je tak všetko, čo ste schopní zvonku vidieť. Až podrobnejším skúmaním sa dostanete k detailom, v ktorých sa tieto produkty navzájom líšia.

Skúsenosti aj renomé konkrétnej značky teda pri výbere strešných okien zohrávajú naozaj veľkú rolu. Spoločnosťou s dobrým menom a zároveň kvalitnými výrobkami je už nejaký ten piatok firma Velux, ktorej filozofia siaha ďaleko za hranice štandardných okien. Výrobný sortiment spoločnosti tvoria rôzne typy okien, svetlovody, rolety, žalúzie a montážne doplnky či ovládacie systémy. Velux teda nie je len zárukou kvality a odbornosti, ale aj komplexnosti.

Zdravé prostredie pre vás i vaše deti

Značka Velux má za sebou dlhú 70-ročnú cestu, počas ktorej sa snažila a aj stále snaží napĺňať najmä túžby zákazníkov po prirodzenom svetle a ventilácii. Záväzok voči vám okrem toho nekončí namontovaním strešného okna. S Veluxom totiž môžete mať netradične predĺženú záruku až do 15 rokov!

Na záver snáď už len toľko, že je skutočne dôležité výberu strešného okna venovať dostatok času a zvážiť jeho budúce využitie. Ak tak učiníte, potom vám môže strešné okno bezproblémovo slúžiť niekoľko rokov a budete mať zo života v podkroví len a len radosť. Okná značky Velux i cenné rady o týchto výrobkoch nájdete aj v stavebninách Slosmat, preto k nám neváhajte kedykoľvek zájsť.

Zdroj: velux.sk, stresni-okna.cz, izolace.cz, bydleni.cz


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191638
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie