Habito nie je sadrokartón, ale extrémne pevný sadrokartón!

« späť
Blog » Habito nie je sadrokartón, ale extrémne pevný sadrokartón!

Čoraz častejšie sa pri stavbách využíva sadrokartón, ktorý ponúka presne to, čo od moderného materiálu treba očakávať. S klasickým sadrokartónovým systémom sa dá každý interiér vylepšiť rýchlo, lacno a kvalitne. V 21. storočí už ale ani to nestačí! Preto bol vyvinutý ešte o čosi kvalitnejší materiál. Aký?

Habito nie je sadrokartón, ale extrémne pevný sadrokartón! – ilustračný obrázok

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Rýchla, suchá a jednoduchá realizácia, úctyhodná flexibilita použitia, ohľaduplnosť k životnému prostrediu, nízke obstarávacie náklady či nízka hmotnosť výslednej konštrukcie. Výhody sadrokartónu sú jednoducho neodškriepiteľné, vďaka čomu sa tento prvok za poslednú dekádu stal obľúbeným materiálom mnohých domácností.

„Sadrokartónovú priečku vnímam ako veľmi flexibilný a jednoduchý konštrukčný prvok. Jej nespornou výhodou je napríklad suchý proces výstavby, a teda aj rýchlosť realizácie.“
Michal Zajíček, Research & Real Estate consultant, LEXXUS

Čo však v prípade, keď na stenu zo sadrokartónu plánujete zavesiť police s ťažkou zbierkou kníh, prípadne upevniť iné predmety či dokonca kuchynskú linku? No, vtedy ste „nahratí“. Na sadrokartónové steny totiž v žiadnom prípade nemožno umiestniť police mimo nosnej konštrukcie. A aby sme nezabudli, stenu možno ľahko poškodiť ostrými predmetmi. Sadrokartón teda nie je až taký dokonalý, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Prelom v oblasti stien

Práve kvôli spomínaným nedostatkom sa na scénu pretláča novinka v podobe vysokopevného sadrokartónu s názvom Habito. Ide o dosku zo sadry s ohromnou pevnosťou, ktorá umožňuje stavať interiérové priečky s vysokou mechanickou odolnosťou a únosnosťou. Doska je okrem toho, že sa pevnosťou blíži k OSB doskám, unikátna tým, že je možné do nej kotviť predmety bežnou skrutkou do dreva bez predvŕtania a hmoždiniek. Únosnosť na jeden kotviaci bod pri skrutke do dreva je až 25 kg! Police, skrinky, obrazy a televízor zavesíte teda kdekoľvek, nielen do nosnej konštrukcie.

Štuple do uší vyhoďte!

Ako je možné to, že sadrokartónová doska Habito je toľkonásobne viac pevnejšia ako štandardná doska, keď rozmerovo aj hrúbkou sú rovnaké, pričom váha je iba o 3 kg/m² vyššia? No preto, lebo Habito má špeciálne sadrové jadro vystužené polymérmi. Kvôli tomu doska disponuje omnoho vyššou pevnosťou, pričom na konštrukciu vám netreba žiadne špeciálne náradie. Počas kotvenia predmetov do materiálu nemusíte byť ani nabitý silák, ani zanietený kutil.

A čo akustika? Na tú, samozrejme, netreba zabúdať. Dokonale odhlučnený dom závisí nielen od izolácie stien, tvaru izieb, ale aj stropu, podláh, priečok, schodiska či iných súčasti domácnosti. Vyberajte rozvážne, teda správne, a nad hlavami vám pokojne môže prebzučať aj lietadlo. Práve Habito vďaka skvostným akustickým vlastnostiam dokáže veľmi dobre odhlučniť každú miestnosť.

„Z hľadiska akustiky dokážu sadrokartónové priečky plnohodnotne nahradiť klasické, teda murované typy priečok, v mnohých prípadoch sú ich akustické vlastnosti pri rovnakej hrúbke dokonca lepšie.“
Ing. Dušan Dlhý, PhD., Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta

Habito spod rúk svetového lídra

Keď teda stále polemizujete nad tým, či sú klasické sadrokartónové dosky tým pravým-orechovým materiálom pre váš domov, novinka Habito od Rigipsu by vám mala rozhodovanie značne uľahčiť. S týmto typom sadrokartónu neustálym obavám o pevnosť stien pri čo i len malom kontakte odzvonilo. Odzvonilo tiež prílišnej opatrnosti s tým, čo môžete a čo nemôžete na stenu zavesiť. Vysokopevnostný sadrokartón Habito by teda pri preferovaní hladkých stien s extrémne vysokou odolnosťou mal byť aj tým vaším materiálom číslo jeden.

Zdroj: rigips.sk, mojdom.zoznam.sk, sadrokarton.sk


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191646
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie