Iba s kvalitným tmelom môžu byť steny dokonale hladké. Ktorý to ale je?

« späť
Blog » Iba s kvalitným tmelom môžu byť steny dokonale hladké. Ktorý to ale je?

Úprava plochy sadrokartónovej konštrukcie býva vykonávaná pomocou tmelenia. Ide o jeden zo záverečných pracovných úkonov pri realizácii suchej stavby. Aby všetko vyzeralo ako jedna súvislá a dokonale hladká plocha, treba tmelenie sadrokartónu vykonať správne a musí sa tiež použiť dôveryhodný tmel.

Iba s kvalitným tmelom môžu byť steny dokonale hladké. Ktorý to ale je – ilustračný obrázok

Kvalitný sadrokartón je jedna vec, kvalitný tmel druhá

Čoraz častejšie sa pri stavbách využíva sadrokartón, ktorý ponúka presne to, čo od moderného materiálu treba očakávať. O tom, že s klasickým sadrokartónovým systémom sa dá každý interiér vylepšiť rýchlo, lacno a kvalitne, sme vás presviedčali v článku Habito nie je sadrokartón, ale extrémne pevný sadrokartón! O tom, ako a hlavne čím tento sadrokartón zatmeliť, sme sa už ale nezmienili. Presne od toho tu je tento článok.

Jednoduché spracovanie

Na tmelenie sadrokartónu sa používa špeciálny tmel, ktorý sa zmieša podľa technologického návodu so studenou vodou v takom pomere, aby vytvoril smotanovú konzistenciu. Správna konzistencia sa pozná podľa toho, že tmel na lyžice drží a nesteká z nej ani po obrátení lyžice. Avšak toto už zručný stavebník či domáci kutil ovláda, preto sa príprave samotnej hmoty moc venovať netreba. Skôr si povedzme niečo viac o samotných druhoch tmelov.

Základ vs. final

Tmely môžeme rozdeliť na dva základné typy. Pre základné tmelenie a finálne tmelenie. Tie pre základné musia byť predovšetkým vysokopevné aj húževnaté a súčasne ľahko opracovateľné. Smú sa po vytvrdnutí mierne zmršťovať. Mali by sa vytvrdzovať rýchlo, aby sa mohlo pokračovať čo najskôr v práci, čo je dôležité najmä na malých stavbách. Pre pohodlnú prácu je dôležitá aj doba spracovateľnosti.

Od tmelov pre finálnu úpravu sa vyžaduje predovšetkým ľahká opracovateľnosť brúsením a možnosť vytvárať tenké vrstvy. Používajú sa k poslednému tmeleniu. Uplatňujú sa aj pri vyrovnávaní omietok, teda pre celoplošné špachtľovanie.

Rigips ProMix Finish. Tak hladký a tak výhodný

Pre konečný vzhľad je, pochopiteľne, najdôležitejšie finálne tmelenie. Pri ňom aj zostaneme. Väčšinou sa používajú práškové jemné tmely na sadrokartón, alebo tmely vo forme pasty. Sú to špeciálne určené tmely na sadrokartónové povrchy s vysokou jemnosťou a úplne hladkým povrchom. Zásadné je vždy nechať pred každým ďalším tmelením spodnú vrstvy riadne vyschnúť.

U nás v Slosmate teraz nájdete finálny tmel Rigips ProMix Finish pre sadrokartónové dosky pre vnútorné použitie s 20 % zľavou. Jemný pastový tmel je prioritne určený na finálne tmelenie spojov sadrokartónu, pričom je dodávaný v konzistencii vhodnej pre priame použitie.

Tmelenie sadrokartónovej plochy je veľmi dôležitá súčasť celého sadrokartónového systému, má vplyv na funkčnosť a je to nenahraditeľná súčasť suchej výstavby z pohľadovej strany. Preto je nutné vykonať tmelenie sadrokartónu kvalitne a s použitím overených tmelov na sadrokartón. Rozhodnite sa tak správne.

Zdroj: stavimbydlim.cz, stavebniny-rychle.cz

Foto: istockphoto.com


Súvisiace položky: 6 - 10 / 16
Súvisiace položky: 6 - 10 / 16

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 182942
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie