Maximálne odolná a dlhotrvácna. Jedine omietka s technológiou Double Dry!

« späť
Blog » Maximálne odolná a dlhotrvácna. Jedine omietka s technológiou Double Dry!

Vonkajšia fasáda je ozdobou každého domu, na ktorej ľuďom veľmi záleží. Omietka ale nie je len farebnou úpravou stien, ale predovšetkým ochranou pred mnohými nežiadúcimi vplyvmi. Trh dnes ponúka širokú škálu fasádnych omietok, ktorých použitie sa líši v závislosti od typu konštrukcie a využitia stavby, ale aj prostredia, v ktorom sa nachádza. Vybrať tú správnu tak môže byť náročné, preto vám to chceme značne uľahčiť.

Maximálne odolná a dlhotrvácna. Jedine omietka s technológiou Double Dry! – ilustračný obrázok

Rôzne druhy, rôzna kvalita, ale aj cena

Fasádne alebo vonkajšie omietky sa od seba líšia v mnohých, možno až pre laika nečakaných, parametroch. Či už to použitým materiálom, ale ďalej tiež štruktúrou, priľnavosťou k podkladu, vodeodolnosťou, priedušnosťou aj elasticitou. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi fasádnych omietok je v odlišnom spojive. Jednotlivé druhy spojiva potom dodávajú omietkam špecifické vlastnosti a okrem iného sa od toho odvíja, samozrejme, aj ich cena. Medzi základné druhy fasád patria akrylátové omietky, silikátové či silikónové. Aký je medzi nimi rozdiel?

Akrylátové omietky obsahujú spojivo z umelej živice, vďaka ktorému sú omietky tvrdé, húževnaté a vodeodpudivé. Sú spravidla najpriaznivejšie z hľadiska ceny a dá sa povedať, že zrejme z toho dôvodu tiež zákaznícky najžiadanejšie. Kvôli tomu však majú aj svoje slabšie stránky. Menšia odolnosť proti zachytávaniu prachu a nedostatočná paropriepustnosť vás iste nepotešia.

Lepšie sa z tohto hľadiska javia silikátové omietky, ktoré v sebe ukrývajú draselné vodné sklo. Z toho dôvodu majú vynikajúcu paropriepustnosť a sú použiteľné na všetky druhy zatepľovacích systémov. Ani táto fasáda však nie je dokonalá. Laborujú s horšou pružnosťou a vodeodpudivosťou.

Jednotkou medzi šľachtenými omietkami tak sú silikónové omietky, ktoré majú všetky výhody akrylátových aj silikátových omietok. Sú pružné, vodoodpudivé a zároveň paropriepustné. Mimo toho majú menší sklon k udržiavaniu prachu. Veľkou výhodou tiež je, že do silikónových omietok sa dá pridať špeciálna prísada, vďaka ktorej sa dá s nimi pracovať aj v nižších teplotách, až do +1 °C a vyššej vlhkosti, až do 95 %. Samozrejme, cena zodpovedá ich kvalite, a teda je najvyššia zo všetkých menovaných.

Pri uvedomení si čoskorého opravovania akrylátových či silikátových omietok by ale vyššia cena silikónových fasád nemala zohrávať rolu. Bez opráv a samovoľného poškodenia totiž vydržia najdlhšie.

Zlatá stredná cesta

Hitom poslednej doby je kompromis medzi silikónovou a silikátovou omietkou, teda omietka silikátovo-silikónová. Ide o silikónovú fasádu s prídavkom silikónu, vďaka ktorému má omietka väčšiu odolnosť proti zachytávaniu nečistôt než klasická silikátová. Aj preto sa cenovo táto omietka pohybuje medzi silikónom a silikátom. Niet teda pochýb, že keď už chcete mať fasádu spravenú kvalitne a hlavne dlhotrvácne, rozhodnúť sa treba pre silikón alebo silikát. Poslednou nevypovedanou otázku už len ostáva, aká značka omietok bude tá najspoľahlivejšia.

Double Dry alias suchá fasáda na druhú

Aby fasáda a celý systém izolácie vášho nového či len zrekonštruovaného domu zostali atraktívne a funkčné niekoľko desaťročí, stavební odborníci zo Slosmatu jednoznačne odporúčajú omietku značky Ceresit. Posledná generácia silikónových fasádnych omietok tejto značky, založených na technológii Double Dry, totiž umožňuje konštrukciu prvotriednych fasád, ktoré sú perfektne chránené a zostanú krásne aj po niekoľkých rokoch.

Extrémne nízka nasiakavosť, ohromná paropriepustnosť, excelentné samočistiace vlastnosti, bezkonkurenčne najvyššia odolnosť proti zašpineniu, vzniku či šíreniu rias aj plesní, skvostná elasticita i odolnosť proti nárazu. To všetko ukryté v omietkach s technológiou Double Dry, ktorou oplývajú aj najpoužívanejšie druhy omietok CT 74 a CT 75. Ak by sa vám tieto úžasné vlastnosti silikónových omietok málili, v úplne najnovšej ponuke od Ceresitu nájdete aj nové silikátovo-silikónové omietky (CT 174 a CT 175), ktoré boli vylepšené ešte o niečo lepšími receptúrami.

Pri každej z týchto omietok je uvedené, na aký podklad ju možno použiť. Na kontaktné zatepľovacie systémy, na betón, na historické objekty, na sanované domy alebo na budovy, pri ktorých sa kladie dôraz na paropriepustnosť či samočistiacu schopnosť. Teraz je už len naozaj na vás, ktorá štruktúra omietky Ceresit z obľúbenej rady CT bude vyhovovať práve vašim požiadavkám.

Zdroj: ceresit.sk, zatepleni-fasad.eu, internetovesta­vebniny.sk


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191649
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie