S hmoždinkami Fischer vám už nič nespadne!

« späť
Blog » S hmoždinkami Fischer vám už nič nespadne!

Túžite po novej polici či dizajnovej knižnici, ktorá perfektne zapadne do vášho interiéru? Nemali by ste si dávať pozor len na to, žeby zapadla, ale aj na to, aby nespadla. No a od toho tu je šikovný a zároveň veľmi dôležitý pomocník. Hmoždinka. Len vďaka nej zaistíte, že skrutka bude v stene pevne držať, pričom nábytok tak nenarobí viac škody ako úžitku.

S hmoždinkami Fischer vám už nič nespadne! – ilustračný obrázok

S Habitom máte vyhraté

V predchádzajúcich článkoch sme sa zameriavali predovšetkým na práce v exteriéri a povedali sme si niečo o kvalitných tehlách značky Heluz či o tom, ako sa so správnou technikou dá murovať aj v zime. Vo vnútorných priestoroch sme zas neobišli „revolučnú“ novinku v podobe extrémne pevného sadrokartónu Habito, do ktorého je možné kotviť predmety bežnou skrutkou do dreva bez predvŕtania a hmoždiniek. Vyzdvihli sme to, že police, skrinky, obrazy a televízor do tohto sadrokartónu môžete zavesiť kdekoľvek, nielen do nosnej konštrukcie. Čo ale v tom prípade, keď takýmto sadrokartónom či iným pevným materiálom vaše steny neoplývajú? Použitiu hmoždiniek sa v tomto prípade už nevyhnete.

Zrod prelomového vynálezu

Dnešné hmoždinky by ste ešte na začiatku minulého storočia hľadali len márne. Vtedy sa pre ukotvenie využíval drevený klátik a v ňom zatiahnutá skrutka. Až okolo roku 1910 prišiel Angličan John Joseph Rowlings so svojou hmoždinkou. Bola to vecička z vlákna namočená vo zvieracej krvi a vypálená. Svoju slávu si užila po 1. svetovej vojne, kedy sa nielen veľa stavalo, ale hlavne sa vo väčšej miere zavádzala do stavieb elektrina a káble bolo treba nejako prichytiť. Na konci 50. rokov sa potom zrodila matka dnešných umelohmotných hmoždiniek. Otcom bol Artur Fischer. Pod týmto menom nájdete dnes už viac ako 2000 patentov. Ale nepredbiehajme…

Do rôznych materiálov patria rôzne hmoždinky

Hmoždinky je dôležité vyberať predovšetkým podľa materiálu, z ktorého je vyrobená stena, do ktorej potrebujete vrt zaskrutkovať. Máte steny z tehly, sadrokartónu, železobetónu, alebo dreva? To by ste mali zistiť predtým, než vyrazíte do obchodu. Zvoliť iste môžete tiež univerzálnu hmoždinku, teda takú, ktorá sa hodí prakticky pre všetky typy materiálov. Ak potrebujete prirobiť predmety typu obraz, garniže, osvetlenie, závesné skrinky a podobné predmety, tak s univerzálnou hmoždinkou žiadnu chybu neurobíte.

Pokiaľ máte tehlovú stenu z plných tehál, tak je dôležité trafiť sa pri vŕtaní do tehly a nie do škáry, pričom jedine hmoždinka, ktorá je určená prioritne do tehly, je tá najpevnejšia, a teda najspoľahlivejšia. Hmoždinky do dutých materiálov môžete nájsť tiež pod označením „univerzálne“, no pozor. Musí tam byť ešte informácia o tom, že sú vhodné do dutých materiálov (duté tehly, pórobetón). Vyberajte tie, ktoré sa po zašrubovaní skrutky roztvárajú, teda majú „krídelká“. Tieto hmoždinky vyplnia miesto v dutine a nebudú sa vyťahovať.

Ak vyberáte hmoždinku do ytongu, tak tu hrá veľkú úlohu pevnosť materiálu. Niektoré druhy sú mäkšie a ťažko sa do neho niečo upevňuje. Môže sa vám tiež stať pri upevnení veľmi ťažkých predmetov, že sa hmoždinka „vytlačí“ a vypadne. Opäť vyberajte podľa váhy predmetu, pre ťažšie predmety vyberte kotvu do pórobetónu. No a zabúdať by sme samozrejme nemali na sadrokartón, ktorý je dnes veľmi populárny. Do nich vyberajte také hmoždinky, ktoré sú schopné sa rozťahovať do šírky. Po naskrutkovaní a utiahnutí sa zadná časť rozšíri a zloží ako dáždnik. Možno ich použiť na rôzne typy dosiek a tiež na montáž ľahkých predmetov na strop.

Pevné korene Fischer od roku 1948

No a keď ste už zistili, do akého materiálu potrebujete nainštalovať hmoždinky, môžete sa vybrať do obchodu. Keď vaše kroky zablúdia k nám do Slosmatu, jednoznačne vám odporučíme hmoždinky švédskej značky Fischer. Skupinu tejto firmy formuje rodina Fischerovcov a prednostne ju vedie podnikateľská osobnosť práve z tejto rodiny. Skupina pracuje na celom svete predovšetkým s orientáciou na výsledky ku prospechu zákazníkov a užívateľov.

Veľmi obľúbenou hmoždinkou od spoločnosti Fischer sa za posledné obdobie stala Duopower, ktorá vďaka kombinácií dvoch rôznych materiálov pre najvyššiu hodnotu zaťaženia zabezpečuje efektívne riešenie pre kotvenie rôznych zariadení do stavebných materiálov ako betón, pálená tehla, porobetón a pod. Do takého sadrokartónu zas perfektne zapadne hmoždinka GK, ktorej ostrý samorezný závit umožňuje bezpečné tvarové spojenie. Tým je dosahovaná veľmi vysoká nosnosť. Všeobecne však platí, že každá hmoždinka Fischer je navrhovaná s čo možno najväčšou kvalitou a únosnosťou. Aj preto sa spoločnosť nejaký ten piatok úspešne drží na špici.

Vyberajte správne!

Mnohí z vás hmoždinky neustále podceňujú a nepovažujú ich za dôležité. Avšak pozor! Ohrozujete tým svoju vlastnú bezpečnosť (nehovoriac o bezpečnosti svojej rodiny). Práve hmoždinka zaručí, že skrutka bude držať v stene a nevypadne. Vďaka zúbkom na svojom povrchu či najrôznejším výstupkom sa v stene napevno uchytí potom, čo je roztiahnutá zaskrutkovanou skrutkou. Na trhu sú dostupné hmoždinky najrôznejších tvarov, veľkostí, farieb či tiež značiek. S nami sú jedine hmoždinky Fischer tou značkou, ktorá nás nikdy nesklamala a ručíme vám, že nesklamú ani vás.

Zdroj: fischer-sk.sk, living.iprima.cz, prozeny.cz


Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana
Súvisiace položky: 1 - 5 / 16
Prvá strana Predošlá strana 1 2 3 4 Ďalšia strana Posledná strana

Cestárska ulica 12, 010 01, Žilina, Slovenská republika
tel.: +421 / 41 / 564 07 21, 22, fax: +421 / 41 / 564 07 23, 24
gsm: +421 / 911 628 018, +421 / 903 528 997
nájdete nás aj na facebooku
počet prístupov od 29.03.2006: 191637
Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Ďalšie informácie